reklama

Ako legálnym podvodom vyhrať komunálne voľby

V tomto článku sa nebudem venovať priamym volebným podvodom. Nie že by neboli možné – tých možností, ako pri voľbách podvádzať, je viac, než si bežne myslíme. Sú však pekne zdokumentované iniciatívou Naša Bratislava v manuáli proti volebným podvodom. Ak im chcete vo svojom okrsku zabrániť, dôkladne si ho preštudujte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Existuje však aj viac-menej legálny spôsob, ako vyhrať voľby, ktorý nehrozí kriminálom a je, pri dobrom zorganizovaní a nevedomosti protikandidátov, pomerne istý. Dá sa aplikovať v menších obciach, kde o výsledku rozhoduje sto-dvesto hlasov. To je prípad aj obcí s niekoľko tisíc občanmi.

Nejde o úplne nový fenomén, ale málo sa o ňom píše. Ide o zorganizovanie „dočasných trvalých pobytov“.

Prehlásiť si trvalý pobyt je legálne. Aj prehlásiť si ho za miernu úplatu pár dní pred voľbami. Takisto je legálne po voľbách si to „rozmyslieť“ a presťahovať sa späť a v medzičase stihnúť odvoliť. A na Slovensku je dosť občanov, ktorým to za tých 10 eur stojí. Stovka takýchto hlasov stojí kandidáta tisícku. To sa v predvolebných výdavkoch hravo stratí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj na tento „legálny podvod“ však existuje bič. Predovšetkým: judikát Ústavného súdu, ktorý v roku 2008 zrušil výsledok volieb v Demänovskej doline, kde sa stalo uvedené, hovorí jasne: „V rozpore s účelom a funkciou volieb do orgánov samosprávy obcí sú také aktivity kandidátov, ktoré smerujú k tomu, aby sa týchto volieb mohli zúčastniť aj osoby, ktoré trvalo žijú mimo územia obce“. Takže: na kriminál to nie je, ale ak to stávajúci starosta urobí, o funkciu asi príde – a o reputáciu tiež.

Ako to ale odhaliť? Prvou možnosťou je register obyvateľov. Zistite si ešte pred voľbami počet obyvateľov s trvalým pobytom (na miestnom úrade je táto informácia k dispozícii), najlepšie opakovane. Zistite si ho aj v piatok pred voľbami. Tak môžete zachytiť neprirodzený nárast počtu voličov tesne pred voľbami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šikovný starosta to však urobí rafinovanejšie. Občanov nechá prihlásiť v piatok pred voľbami, najlepšie poobede. Takíto sa dostanú do tlačeného zoznamu voličov, ale pracovníčka úradu ich „nestihne“ zapísať do registra obyvateľov. Evidencia o ich víkendovom „trvalom“ pobyte, keď sa v pondelok zas odhlásia, zostane nanajvýš v dobre stráženom archíve obecného úradu a nedostane sa na servery Ministerstva vnútra.

Aby ste na takto kreatívneho starostu stačili, už potrebujete dobrú spoluprácu člena okrskovej volebnej komisie. Tento môže totiž pri samotných voľbách sledovať podozrivých voličov a zapisovať si ich počet. Akí voliči to sú:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Voliči, ktorí nie sú v tlačenom zozname voličov, ale prídu s potvrdením o trvalom pobyte, vydaným včera či pred pár dňami. Títo sa do zoznamu na mieste dopisujú ručne.

  • Voliči, ktorí sú v zozname voličov, ale ich miesto trvalého pobytu nesedí s tým, čo majú v občianskom preukaze. To môžu byť tí, čo boli zapísaní v piatok pred voľbami.

  • Voliči, ktorí síce sú v tlačenom zozname voličov, ale preukážu svoju totožnosť pasom, v ktorom nie je informácia o trvalom pobyte.

Ak je počet týchto voličov podozrivo vysoký (čo znamená „podozrivo“, závisí od veľkosti obce), člen volebnej komisie má právo nepodpísať zápisnicu a dať podnet na prešetrenie regulérnosti volieb. To už riešia orgány, ktoré majú možnosť preskúmať reálny stav ohľadom trvalého pobytu. Keď napríklad stovka „novoprisťahovalcov“ býva na jednej adrese, asi to nie je v súlade s kostolným poriadkom.

Mimochodom, možnosť delegovať členov volebných komisií je pri súčasnom volebnom zákone dosť pádny dôvod byť podporený politickou stranou aj pre občianskeho kandidáta. Inak musíte medzi tými, čo sú delegovaní stranami, nájsť hodnoverného a spolupracujúceho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A napokon, ak máte podozrenie na takéto techniky, môžete usporiadať občianske hliadky, ktoré budú pozorovať podozrivých neznámych voličov – ak sa objavia, dá sa pozerať, kde sa berú. Takúto akciu je nutné zorganizovať, odniekiaľ ich priviesť do miestnej krčmy a odtiaľ postupne posielať voliť. Takéto hliadky sú nakoniec užitočné aj pre jednoduchšie formy podvodu („Dnes ti nalejem zadarmo, veď oslavujeme – a keď ma pôjdeš voliť, nalejem ti ešte raz – sme predsa kamaráti, nie?“). Je síce nepríjemné volať políciu, ale podvod to je a konať treba.

Mojim snom je, aby nebolo potrebné nielen robiť takéto kontroly, ale vôbec mentálne sa zaoberať takýmito sajrajtmi. Ale žijeme v reálnom svete, v ktorom často rozhodujú peniaze – a v samosprávach môže ísť o dosť veľké peniaze. Tam to už stojí aktérom za to.

Vlado Mokráň

Vlado Mokráň

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Problém je iba prezlečená príležitosť. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu